2020 Emmy Awards Winners: The Complete List

Alex Borstein, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Marin Hinkle, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Sterling K. Brown, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Tony Shalhoub, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

Holland Taylor, “Hollywood”

Uzo Aduba, “Mrs. America”

Margo Martindale, “Mrs. America”

Tracey Ullman, “Mrs. America”

Jean Smart, “Watchmen”

Toni Collette, “Unbelievable”

 

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

Dylan McDermott, “Hollywood”

Jim Parsons, “Hollywood”

Tituss Burgess, “Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend”

WINNER: Yahya Abdul-Mateen II, “Watchmen”

Louis Gossett Jr., “Watchmen”

Jovan Adepo, “Watchmen”

 

Outstanding Directing for a Drama Series

Benjamin Caron, “The Crown” (“Aberfan”)

Jessica Hobbs, “The Crown” (“Cri de Coeur”)

Mimi Leder, “The Morning Show” (“The Interview”)

Lesli Linka Glatter, “Homeland” (“Prisoners of War”)

Mark Mylod, “Succession” (“This Is Not for Tears”)

Andrij Parekh, “Succession” (“Hunting”)

Alik Sakharov, “Ozark” (“Fire Pink”)

Ben Semanoff, “Ozark” (“Su Casa Es Mi Casa”)

 

Outstanding Directing for a Comedy Series

James Burrows, “Will & Grace” (“We Love Lucy”)

WINNER: Andrew Cividino and Daniel Levy, “Schitt’s Creek” (“Happy Ending”)

Gail Mancuso, “Modern Family” (“Finale Part 2”)

Daniel Palladino, “The Marvelous Mrs. Maisel” (“Marvelous Radio”)

Matt Shakman, “The Great” (“The Great”)

Amy Sherman-Palladino, “The Marvelous Mrs. Maisel” (“It’s Comedy or Cabbage”)

Ramy Youssef, “Ramy (“Miakhalifa.mov”)

 

Outstanding Directing for a Limited Series or Movie

Lenny Abrahamson, “Normal People” (“Episode 5”)

Steph Green, “Watchmen” “Little Fear of Lightning”)

Nicole Kassell, “Watchmen” (“It’s Summer and We’re Running Out of Ice”)

WINNER: Maria Schrader, “Unorthodox”

Lynn Shelton, “Little Fires Everywhere” (“Find a Way”)

Stephen Williams, “Watchmen” (“This Extraordinary Being”)

 

Outstanding Writing for a Drama Series

Jesse Armstrong, “Succession” (“This Is Not for Tears”)

Miki Johnson, “Ozark” (“Fire Pink”)

Peter Morgan, “The Crown” (“Aberfan”)

Chris Mundy, “Ozark” (“All In”)

Thomas Schnauz, “Better Call Saul” (“Bad Choice Road”)

John Shiban, “Ozark” (“Boss Fight”)

Gordon Smith, “Better Call Saul” (“Bagman”)

 

Outstanding Writing for a Comedy Series

WINNER: Dan Levy, “Schitt’s Creek” (“Happy Ending”)

Sam Johnson and Chris Marcil, “What We Do in the Shadows” (“Collaboration”)

Tony McNamara, “The Great” (“The Great”)

Stefani Robinson, “What We Do in the Shadows” (“On the Run”)

Michael Schur, “The Good Place” (“Whenever You’re Ready”)

Paul Simms, “What We Do in the Shadows” (“Ghosts”)

David West Read, “Schitt’s Creek” (“The Presidential Suite”)

 

Outstanding Writing for a Limited Series, Movie or Drama Special

Tanya Barfield, “Mrs. America” (“Shirley”)

Susannah Grant, Michael Chabon and Ayelet Waldman, “Unbelievable” (“Episode 1”)

WINNER: Damon Lindelof and Cord Jefferson, “Watchmen” (“This Extraordinary Being”)

Sally Rooney and Alice Birch, “Normal People” (“Episode 3”)

Anna Winger, “Unorthodox” (“Part 1”)

 

Outstanding Variety Talk Series

“Daily Show with Trevor Noah”

“Full Frontal with Samantha Bee”

“Jimmy Kimmel Live”

WINNER: “Last Week Tonight with John Oliver”

“Late Show with Stephen Colbert”

 

Outstanding Reality-Competition Program

“The Masked Singer” 

“Nailed It” 

“RuPaul’s Drag Race”

“Top Chef” 

“The Voice” 

 

This post will be updated throughout the night.